بیشترین بازدیدها

یادداشت

مرمت بنای تاریخی روستای مسجدین کبودراهنگ

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کبودراهنگ از آغاز عملیات مرمت و بازسازی مسجد تاریخی روستای مسجدین در این شهرستان خبر داد.

مهدی غلامی رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کبودرهنگ در گفتگو  با خبرنگار عصر همدان، با اشاره به آغاز مرمت مسجد تاریخی روستای مسجدین اظهارداشت : عملیات استحکام بخشی و تعویض آجرهای فرسوده نمای خارجی و همچنین بندکشی این پروژه آغاز و پیش بینی می شود تا انتهای تیرماه به بهره برداری کامل برسد.

وی در خصوص پیشینه ی تاریخی این بنای ارزشمند افزود: بنای امام زاده عبدالله روستای مسجدین در پانزده ضلع به صورت استوانه ای و در راس آن گنبدی آجری به شکل مدور  و کروی شکل ساخته شده است که به سبک بناهای آرامگاهی و از سازه های دوره ی ایلخانی می باشد.

غلامی با اشاره به جنس سازه های به کار رفته در  این بنا اضافه کرد: بیشتر مصالح استفاده شده در این بنا در بخش پی تا ارتفاع ۲ متری از جنس سنگ های رسوبی منطقه و ملات گل آهک و توسط معماران کارکشته ساخته شده است.

غلامی در انتها با اشاره به محل دفن امام زاده خاطر نشان کرد: در قسمت سرداب بنا محل دفن امام زاده قرار گرفته و همانند نمونه های مشابه در زیر در ارتفاع ۱۲۰ بنا سرداب بنا قرار گرفته که محل دفن امامزاده می باشد سرداب سانتیمتری زمین بنا شده است که نمونه ای بارز از طرح اندازی ها و و نگارش نقش و نگار در دوره ایلخانی محسوب می شود .

انتهای پیام/

 

آخرین مطالب