بیشترین بازدیدها

یادداشت

معاون قضایی رئیس کل و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان:

سازمان جهاد کشاورزی باید رأساً در ساخت و سازهای غیرمجاز ورود پیدا کند

آخرین ویرایش در:
عباس نجفی گفت: سازمان جهاد کشاورزی باید راسا در همه ساخت ‌و ‌سازهای غیر مجاز در هر مرحله‌ای که است ورود پیدا کند.

به گزارش عصر همدان، عباس نجفی معاون قضایی رئیس کل و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان در کارگاه آموزشی بررسی زمینه اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زارعی و باغات ویژه قضات و مدیران امور اراضی استان اظهار کرد: قانون حفظ کاربری اراضی سالهاست تصویب شده است اما چه اندازه امروز توانستیم در این حوزه عمل کنیم؟ ساخت و سازهای غیر مجاز به هر طریقی قلع و قمع شد ولی در پاسخ به این سوال که آیا واقعا حفظ کاربری کردیم باید بگوییم خیر حتی خسارت دو جانبه نیز دیدیم زیرا هم منابع و هم کاربری اراضی را از دست داده‌ایم وقتی یک‌زمین کشاورزی تبدیل به بنا می‌شود لایه‌های خاک از بین می‌رود و قابلیت کشت خود را نیز از دست می‌دهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان ادامه داد: به دلیل فقدان اراده، ابزار تأمین‌ نشده است و قانون بر کاغذ مانده است و اگر ‌بخواهیم با این روش پیش برویم عملا هیچ احیاء کاربری صورت نگرفته است و هرساله میزان اراضی زیر کشت ما کاهش پیدا می‌کند.

نجفی ابراز کرد: در غالب موضوعات مانند تخریب سازه‌های غیر مجاز رسانه‌ها وجه سلبی موضوع را می‌بینند که در شرایطی که اجازه داده شده سازه شکل بگیرد سپس تخریب کنیم در نظر عموم مردم اصلا وجه خوبی ندارد و سازمان جهاد کشاورزی باید تمام همت خود را بگذارد تا به این نقطه نرسد و ساخت‌سازی صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه در سطح استان تعداد محدودی گشت داریم که با این‌ حجم ‌اراضی اگر گشت‌های ما تمام شبانه‌روز بچرخند و باز هم کفاف کل استان را نیز نمی‌دهند، افزود: سازمان جهاد کشاورزی می‌تواند با استفاده از امکانات به روز و نقشه‌های ماهواره‌ای، به صورت لحظه‌ای رصد و تغییرات را مشاهده کند همچنین در صورت اطلاع از تخلف، مأموران جهاد کشاورزی ‌نیاز به ‌حکم ندارند و راسا در ابتدای کار جلوی ساخت و ساز را بگیرند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان اظهار کرد: قریب به ۴۵۰ ویلا با متراژ‌های بالا در باغات یکی از شهرستان‌های همدان ساخته شده است که این ساخت‌وسازها یک شبه صورت نمی‌گیرد و عدم نظارت و کنترل در ابتدای کار موجب این رخداد می‌شود.

نجفی ادامه داد: پیشگیری مستلزم آگاهی بخشی است، بسیاری از کشاورزان از اینکه تغییر کاربری جرم محسوب می‌شود، اطلاعی ندارن و این امر نشان می‌دهد در این بخش درست عمل نکرده‌ایم لذا اطلاع‌رسانی، آموزش و به کار‌گیری ابزارها و تجهیزات لازم در اینباره بسیار با اهمیت است.

وی با بیان اینکه قبل از شروع کار اصلا نباید اجازه تغییر کاربری بدهیم، اذعان کرد: در بخش اجرا نیز باید پس از تخریب محل از نخاله‌های ساختمانی تخلیه شود، همچنین سازمان جهاد کشاورزی برای فردی که خسارات وارد کرده است دادخواست مطالبه ضرر و زیان باید بدهد و اعاده وضع بحال سابق صورت بگیرد‌.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان اذعان کرد: براساس قانون سازمان جهاد کشاورزی باید راسا در همه ساخت‌و‌ساز های غیر مجاز در هر مرحله‌ای که است ورود پیدا کند متاسفانه بعد از تغییر‌کاربری نه ‌تنها به طرح مسئله اقدام نشده است بلکه بعد از تکمیل ساخت و ساز و بعد از سال‌ها تازه طرح دعوا می‌کنند و چنین مسائلی باعث سوء استفاده برخی افراد سودجو و فرصت طلب می‌گردد.

انتهای پیام/د

آخرین مطالب