افت سالانه یک متر از سطح آب‌های زیرزمینی دشت استان همدان

مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: در استان همدان در چهار ده گذشته هر سال نیم الی یک متر سطح آب های زیر زمینی کاهش یافته و این روند اخیرا با اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زبر زمینی ، بهبود یافته است.

 

به گزارش عصر همدان، مرتضی احمدی رحمت با بیان اینکه اقتصاد استان همدان متکی به بخش کشاورزی است، گفت: سیاست استان همدان از دیرباز براین پایه بوده است که متکی به کشاورزی باشد  و امروزه این مهم تعدیل شده و به سمت و سوی گردشگری و سایر صنایع سوق پیدا کرده است .

افزود: براساس بررسی و مطالعات انجام شده  ۹۰ درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی، ۸ درصد در بخش  شرب و بهداشت و ۲ درصد مربوط به صنعت و خدمات می باشد.

مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در جمع طلاب و روحانیون با اشاره به توزیع مصرف آب در بخش های مختلف نیز تصریح کرد: توزیع مصرف بیانگر این است که اگر کار ترویجی داشته باشیم عمده تاکیدات و سیاست ما مشمول بخش کشاوزی باشد.

وی با بیان اینکه در گذشته میانگین بارش استان ۳۵۰ میلیمتر در سال بوده است، ابراز کرد: در چند سال اخیر با توجه به خشکسالی میانگین بارش در استان به ۳۳۰ میلیمتر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: میانگین بارش در دنیا ۸۰۰ میلمتر و در ایران ۲۵۰ میلیمتر است که با این احتساب کشور ما یک سوم میانگین بارندگی در دنیا را دارند و این خود نشان دهنده ای آن است که باید در مصرف آب صرفه جویی کرد چرا که در منطقه خشک و نیمه خشک کره زمین  قرار داریم.

مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه در متون دینی ما به صرفه جویی در آب اهمیت داده شده است، گفت: در قرآن کریم آیات و روایات هشدار دهنده ای در خصوص مدیریت مصرف آب داده شده است و اعزام تقلید همگی به دقت و صرفه جویی در مصرف آب دارند.

احمدی رحمت اظهار کرد: مصرف عمده آب در استان کشاورزی است و صرفه جویی آب در این بخش می تواند موثر باشد آب های زیرزمینی رودخانه ها جزو انفال محسوب می شود به این معنی است که همه از این آب سهیم هستند و کسی که مجوزچاه دارد صاحب و مالک آب نیست بلکه اجازه بهره برداری به آن داده شده است و متولی مطابق قانون وزارت نیرو است .

وی با بیان اینکه نصب کنتور هوشمند بر روی چاه ها به دلیل اندازه گیری میزان مصرف آب می باشد، گفت: برخی از افرادی که مجوز چاه را اخذ کردند برداشت بی رویه و بیش از حد مجاز را دارند.

وی ضمن تشریح  محدوده ای اصلی چاه ها و حوزه های آبریز، ابراز داشت: همدان-بهار،کبودراهنگ، رزن _ قهاوند، ملایر، اسدآباد، تویسرکان و نهاوند هفت محدوده ای مطالعاتی اصلی حوزه آبریز درجه دو استان هستند که دارای کسری مخزن می باشند و سالانه نیم الی یک متر افت سطح آب زیر زمینی اتفاق می افتد.

وی تصریح کرد: زمانی که افت سطح زیرزمینی اتفاق می افتد تبعاتی همچون از دست دادن مشاغل و عدم کیفیت مناسب آب رخ می دهد بنابراین قانونگذار اجازه هیچ گونه توسعه و برداشت بی رویه را نخواهد داد.

مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان افزود: آب در بین ذرات خاک، سنگ و خاک جریان دارد و به واسطه حفر چاه آب از حالت تعادل خارج شود و ذرات خاک فشرده می شوند و باعث نشست زمین می شود و در برخی از مناطق استان این مهم اتفاق افتاده است.

احمدی رحمت گفت: استان ما یکی از استان هایی است که دارای فروچاله است و از تبعات آن بهره برداری بی رویه منبع آب است به طوری که در سفره های آب زیرزمینی آهکی برداشت آب زیاد باشد فضای  خالی تهی می شود و فرورفتگی و نشست ناگهانی اتفاق می افتد.

وی بیان داشت: با توجه به همت همه دستگاه ها از جمله استانداری، دستگاه قضایی و سازمان جهادکشاورزی طرح احیا بخشی منابع آب را اجرا کردیم و موجب جلوگیری از افت آب و جبران آن شده است.

وی ضمن درخواست از طلاب و روحانیون در راستای توجه و اهمیت بیش از پیش مردم به مصرف آب، افزود: با اتکا به منابع آبی می توانیم امنیت غذایی را حفظ کنیم که این مهم مانع از نابود شدن کشاورزی می شود و این مهم باعث ارتقای بیش از پیش در جهت حفظ منابع آب استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی اجتماعی در جایگاه بهتری خواهد شد

انتهای پیام/

آخرین مطالب