غریبه‌نوازی در همدان پایان می‌یابد؟

به گزارش عصر همدان، از زمانی که محمدناصر نیکبخت استاندار همدان شد، سیل غریبه‌نوازی و حضور افراد غیر بومی خصوصاً از بین هم‌زبان‌های استاندار در سمت‌های مختلف به همدان سرازیر شده و روز به روز افزایش یافته است.

این موضوع علاوه بر آن که ناآشنایی مدیران استان را با این خطه در بر دارد، منجر به عدم ارتباط صحیح مردم با دولتمردان شده و بالاخره نتایج کلی انتخابات در استان و عدم اقبال مردم همدان به رئیس‌جمهور هم این فاصله را بیش از گذشته کرده است.

مردم همدان هنوز فضای کار و تلاش و رشد و نمو استان را در زمان بهروز مرادی استاندار وقت، در شرایطی که نیکبخت معاون او بود، از یاد نبرده‌اند، پروژه‌های بزرگی که در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی، اقتصادی و گردشگری کلید خورد، برخی به سرانجام رسید، برخی در تکاپوی آغاز کار بود و برخی در انتظار تأمین اعتبار. اما تا امروز همگی این پروژه‌ها یا یک به یک تعطیل شدند، یا ناقص به بوته فراموشی سپرده شده و حتی برخی از بناهای شروع شده آن، می‌رود که کم کم به ویرانه‌ای تبدیل شود. معدود از این پروژه‌ها هم نارس افتتاح شده و حتی گاه بنا به اقتضائات تبلیغاتی یا انتخاباتی چندین بار افتتاح شده اما هنوز نشده آن که باید می‌شد!

این که یک مدیر با هم‌شهری و هم‌ولایتی و هم‌زبان و هم‌نوع خود راحت‌تر کار می‌کند و اصطلاحاً زبان همدیگر را خوب می‌فهمند چیزی طبیعی است، اما اگر اوضاع فشل مدیریتی در دولت و وضعیت منفی اقتصادی را کنار عدم قاطعیت استاندار و کم‌اثری دستوراتش قرار دهیم، این موضوع بیش از آن که باعث همگنی مدیریت در همدان شود، سبب تعطیلی استان در همه ابعاد کاری خواهد شد؛ چرا که تجربه نشان داده مدیران زیر دست به خصوص در این دولت معمولاً هیچ‌گاه جلوتر از مدیر ارشد حرکت نمی‌کنند، همان طوری که مدیریت ارشد استان جلوتر از دولت حرکت نمی‌کند و همواره منتظر است تا اقدام اساسی از بالا به پایین سرایت کند، شاید اراده‌ای برای این کار وجود ندارد.

ظاهراً برخی مدیر بودن را دلیل کار نکردن می‌دادند و گمان دارند فقط باید با دستور پیشرفت حاصل شود و انتخاب مدیران میانی و پایین‌تر بدون در نظر گرفتن توانایی‌های نیروی انسانی تأثیری در جریان پیشرفت ندارد!

این سؤال مطرح هست که چگونه می‌شود استاندار از مدیران گله‌مند است تا حدی که حتی آنها را لایق آن پست نمی‌داند، اما هیچ‌گونه اقدامی در جهت جابجایی، جایگزینی و یا اصلاح آن پست انجام نمی‌دهد، شاید هم قدرت انجام چنین کاری را ندارد که در این صورت اوضاع پیچیده‌تر هم می‌شود.

مسئول پیشرفت استان، مدیریت ارشد استان است، حتی اگر دولت نخواهد هیچ کاری انجام دهد یا اولویت‌هایش چیز دیگری باشد، همچنین مسئول پسرفت آن، بنابراین تا زمانی که سیگنال‌های کسل‌کننده و گفتاردرمانی در بدنه دولت از رأس تا ذیل آن ساطع شود، اوضاع پیرامونی ما همین خواهد بود. انتصابات اخیر در استان، چه در سطح فرمانداران و زیردستان استاندار و چه در سطح مدیران کل هم بر همین منوال بوده و همچنان بر مدار هم‌شهری و هم‌زبانی جناب نیکبخت می‌چرخد.

با این حال، پس از تصویب اصلاحیه قانون بازنشستگی، منتظر ترک صندلی استانداری از سوی محمدناصر نیکبخت هستیم، بلکه این هم‌زبانی‌ها و قومیت‌نوازی جناب استاندار برای خود و غریبه‌نوازی‌هایش برای همدان به پایان برسد، شاید استاندار بعدی کمی از این مود انتصاب قومیتی دور شود!

احسان مطهری

آخرین مطالب