بیشترین بازدیدها

یادداشت

برج‌های خشک نیروگاه شهیدمفتح احداث نشود به مشکل برمی‌خوریم

به گزارش عصر همدان، پس از خاموشی‌های مکرر در شهر و حوزه همدان، فامنین و قهاوند امیر خجسته نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس عصر امروز به بازدید از نیروگاه آبی ۱۰۰۰ مگاواتی شهید مفتح همدان رفت تا ضمن بررسی مشکلات موجود با مسوولان این نیروگاه نسبت به برنامه‌ریزی برای موارد قابل پیگیری اقدام کند.

خجسته در این بازدید اظهار کرد: استان همدان در حال حاضر بیش از مصرف خود برق تولید می‌کند و حدود ۲۰۰ مگاوات تولید شده در شبکه برق را در اختیار دیگر استان‌ها برای جبران کمبود تولید برق می‌گذارد.

وی افزود: در حال حاضر نیروگاه شهید مفتح با توان ۹۴ درصدی در حال تولید برق بوده و علاوه بر این همدان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکننده های برق خورشیدی در کشور از پتانسیل بسیار خوبی برای تولید برق برخوردار است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به خاطر شبکه بودن توان تولیدی، برق در کشور به طور مساوی در بین استان‌ها تقسیم می‌شود و این موضوع باعث قطعی برق در بعضی نقاط همدان شده است.

وی با اشاره به این که نیروگاه در روز به ۵۰ هزار متر مکعب آب نیاز دارد که ۴۰ هزار متر مکعب از آن از پساب تصفیه‌خانه همدان تهیه و به محل منتقل می‌شود گفت: تعداد زیادی از چاه‌های مجموعه نیروگاه پلمپ و از سیستم خارج شده است.

خجسته گفت: با وضع موجود اگر بارندگی‌ها کمتر از این بود و مجبور می‌شدیم که پساب را به کشاورزی اختصاص دهیم سهم آب نیروگاه کاهش یافته و توان تولیدی هم به شکل قابل توجهی کم می‌شد.

وی افزود: یکی از بزرگترین کارها و پروژه‌های راهبردی استان در چند سال اخیر اجرای برج خشک با اعتباری معادل ۷۳۰ میلیارد ریال و پروژه انتقال پساب تصفیه خانه همدان به نیروگاه با اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریاد بود که در سال ۹۳ و ۹۴ با پیگیری‌های مداوم و تلاش وزیر نیروی وقت انجام شد و توانست حجم بسیار زیادی از آب مصرفی این نیروگاه را تامین کند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سال ۹۳ به این نتیجه رسیده بودیم که بزرگترین و مهمترین پروژه‌های استان پروژه‌های تامین انرژی و آب است تصریح کرد: در حال حاضر هم باید بگوییم نیروگاه در خطر است و اگر به زودی برج‌های خشک دیگر احداث و راه‌اندازی نشود معلوم نیست چه اتفاقاتی در سال‌های آینده در پیش باشد؟

وی گفت: در حال حاضر احداث هر برج خشک می‌تواند ۳ میلیون لیتر از مصرف سالیانه نیروگاه بکاهد و با اجرای هر چهار برج ۱۲ میلیون لیتر صرفه جویی می‌شود، نیروگاه تنها با سه میلیون لیتر آب می‌تواند با حداکثر توان کار کند و نیازی به استفاده از آب چاه هم نخواهد داشت.

خجسته اظهار کرد: برج خشک احداث شده در سال‌های قبل اعتباری در حدود ۷۳۰ میلیارد ریال داشت اما امروز برای هر برج خشک اعتباری معادل ۱۲۰۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیز تنها یکی از برج‌های خشک در حال پیگیری و ساخت است و عملیات عمرانی آن ۱۰ درصد رشد داشته است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزیر نیرو طی مذاکرات صورت گرفته قول داده مشکلات موجود را طی یک ماه آینده برطرف کند گفت: کشور در صورتی که در تولید برق همیشه هم‌طراز با مصرف عمل کند با کمترین افزایش مصرفی دچار بحران خواهد شد، به همین خاطر باید وزارت نیرو در پی تامین پایدار مقدار بیشتری از برق برای فصول گرم باشد تا این مشکلات رخ ندهد.

آخرین مطالب