نهاوند میزبان همایش ملی فرش می‌شود‌

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت نهاوند گفت: در تیرماه امسال نهاوند میزبان همایش ملی فرش می‌شود.

 

به گزارش عصر همدان، بیژن ترابیان اظهار داشت: با توجه به پتانسیل‌های شهرستان نهاوند در حوزه فرش دست‌بافت در نظر داریم در تیرماه امسال همایش کشوری فرش دست‌بافت را در شهرستان برگزار کنیم.

وی تصریح کرد: نهاوند اولین شهرستان برگزار کننده این همایش در استان خواهد بود و هدف از برگزاری این همایش معرفی بیشتر فرش‌ دست‌بافت و خصوصا برندهای فرش دست‌بافت شهرستان است.

ترابیان افزود: نکته قابل توجه در برگزاری این همایش حضور تجار بزرگی است که با کشورهای اروپایی در ارتباط هستند و میهمانان کشوری هم برای این همایش دعوت کرده‌ایم و امیدورایم که از این طریق باز هم فرش نهاوند به عنوان یک برند جهانی به کشورهای اروپایی صادر شود.

وی عنوان کرد: سال گذشته با پیگیری‌های فرماندار محترم نهاوند از محل اعتبارات روستایی شهرستان با نرخ ۶ درصد بیش از دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان فرش دست‌بافت شهرستان پرداخت ‌شده که موجب اشتغال و بیمه ۱۵۰ نفر در شهرستان شده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت نهاوند بیان کرد: هم‌چنین در بحث مشاغل خانگی نیز ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار به ۱۶۹ بافنده جهت تهیه دارقالی، نخ و غیره پرداخت شده است.

ترابیان گفت: در حال حاضر ۴۸۰ قالی‌باف در نهاوند مشغول فعالیت هستند که سالانه ۹۶۰ تخته فرش دست‌بافت در ابعاد مختلف تولید می‌کنند.

وی تاکید کرد: نقشه(کله‌گلی) عشوند و نقشه گل‌حیدر(سالاری) به عنوان برندهای فرش شهرستان نهاوند ثبت جهانی شده‌اند و در حال حاضر نیز بافندگان با آموزش‌های فرش‌بافی نقشه‌ی بیجار و تبریز را هم به خوبی پیاده می‌کنند.

رابیان تصریح کرد: نبود بازاریابی برای فروش فرش تولید شده در شهرستان یکی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان فرش محسوب می‌شود و علی‌رغم این میزان تولید اما متأسفانه همه‌ تولیدکنندگان موفق به فروش تولیدات خود نمی‌شوند و گران بودن مواد اولیه و نبود تسهیلات بانکی از جمله مشکلاتی است که تولیدکنندگان فرش دست‌باف شهرستان نهاوند با آن روبه‌رو هستند.

وی افزود: شهرستان نهاوند یکی از قطب‌های مهم تولید فرش است و نباید مورد غفلت واقع شود که امیدواریم با راه‌اندازی کلاس‌های آموزش بازاریابی بتوانیم صنعت فرش و فرش‌بافی را بیش از گذشته فعال کنیم.

انتهای پیام/

آخرین مطالب