«علم» بهتر است یا «ثروت»؟/ نقش دانشمندان و اندیشمندان در مدیریت درمان درد بشر به وضوح دیده می شود

با فراگیری و جهانی شدن ویروس کشنده و مرموز کرونا، اقتصاد و ثروت دنیا با چالش بزرگی روبرو شده و سخت دست و پنجه نرم می کند و امروز را می توان در تاریخ به عنوان دلیلی بر وابستگی بیشتر ثروت به علم برای عبرت نسل های آینده ثبت کرد، تا آیندگان همچنان موضوع «علم بهتر است یا ثروت» را مورد توجه ویژه خویش قرار دهند.

به گزارش عصر همدان،در سال های گذشته این موضوع انشاء داشت فراموش می شد، زیرا ثروت در جامعه بیشتر خودنمایی می کرد، اگرچه علم و ثروت با هم قابل جمع بوده و هر دو خوب، مفید و اثر بخش هستند، هر دو می توانند آرامش و آسایش بشر را تأمین کنند و هر دو می توانند موجب هم افزایی یکدیگر شوند.

اما امروز با فراگیری و جهانی شدن ویروس کشنده و مرموز کرونا، اقتصاد و ثروت دنیا با چالش بزرگی روبرو شده و سخت دست و پنجه نرم می کند.

امروز را می توان در تاریخ به عنوان دلیلی بر وابستگی بیشتر ثروت به علم برای عبرت نسل های آینده ثبت کرد، تا آیندگان همچنان موضوع «علم بهتر است یا ثروت» را مورد توجه ویژه خویش قرار دهند.

امروز نقش کلیدی دانشمندان، متفکران، اندیشمندان، هنرمندان در عرصه ها و رشته های مختلف اعم از علوم انسانی، پزشکی، داروسازی، مهندسی، کشاورزی، دامپزشکی، علوم پایه در مدیریت روزهای بحرانی و درمان درد بشر به وضوح دیده می شود.

دانشمندان هر رشته ای به تناسب تخصص خویش این روزها نقش آفرینی می کنند، امروز چشم امید بشر به دست توانمند دانشمندان است، تا داروی ضد ویروس جهان سوز کرونا را کشف و ارائه کنند، خدا نکند که ثروت و ثروتمندان در خدمت آرامش، آسایش، درد و رنج بشر نباشند.

به هر حال دانشمندان بر خلاف ثروت و ثروتمندان متعلق به کل جامعه بشریت بوده و نتیجه تلاش آنها در مرزهای جغرافیایی محدود نمی شود، زیرا آثار خیر علم و فناوی آن ها به کل بشریت می رسد، اگر چه سیاست بازان و سلطه طلبانی در جهان از علم و فناوری برای اهداف ضد بشری نیز بهره برده و می برند.

برای مثال نتیجه کشف الکتریسیته توسط  (ادیسون) امروز هر خانه ای را در هر کجای دنیا نه تنها روشن کرده بلکه تجهیزات منزل از جمله یخچال، کولر، و… نیز وابسته کشف او است و تاریخ نشان می دهد که خیلی از دانشمندان پزشکی ویروس و سپس داروی مربوطه را به بدن خود واردکرده اند تا نتیجه اثر ویروس و داروی مربوطه را شخصاً لمس و درک و نتایج آن را ثبت و منتشر کنند، با این هدف که خود و سایر پزشکان دنیا در تشخیص بیماری حاصل از آن ویروس دقیق تر عمل کنند. آری! همچنان باید به موضوع علم بهتر است یا ثروت اندیشید و اندیشه کرد.

محمدعلی زلفی گل، استاد دانشگاه بوعلی سینای همدان

انتهای پیام/

آخرین مطالب