بیشترین بازدیدها

یادداشت

 شهردار شیرین‌سو خبر داد؛

تصویب طرح محدوده بازآفرینی شهر شیرین‌سو

شهردار شیرین سو از تصویب طرح پیشنهادی بازآفرینی محلات پایدار شهر شیرین سو در ستاد بازآفرینی شهرستان خبر داد.

به گزارش عصر همدان؛ سید مصطفی موسوی، شهردار شیرین سو  صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: این طرح شهری به منظور ارائه به ستاد بازآفرینی استان و تصویب نهایی به دبیرخانه استانی بازآفرینی ارسال شده است.

به گفته وی، با تصویب طرح پیشنهادی، مدیریت شهری شیرین‌سو وارد فاز جدید مدیریتی در محلات هدف بازآفرینی خواهد شد.

موسوی، محدوده‌های پیشنهادی را شامل محلات نابسامان میانی، بافت تاریخی و محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی اعلام کرد و گفت: بافت‌های ناکارآمد شهری و مسائل و مشکلات مبتلا به آن‌ها به عنوان یکی از جدی‌ترین چالش‌های نظام برنامه ریزی و مدیریت شهرهای کشور مطرح است.

وی ادامه داد: نواحی تاریخی شهر، پهنه‌های نابسامان میانی شهرها که حاصل ساخت‌و‌سازهای غیر اصولی دهه‌های اخیر هستند، پهنه‌های شهری با پیشینه روستایی و همچنین سکونتگاه‌های غیررسمی که  خارج از محدوده شهرها و بدون رعایت ضوابط شهرسازی ساخته شده اند، هدف برنامه‌های احیا، بهسازی و نوسازی شهری هستند که در آنها عمدتاً بی‌توجهی به هویت تاریخی و فرهنگی، بالا بودن ناهنجاری‌های اجتماعی، وضعیت نامناسب اقتصادی ساکنان و عدم برخورداری و دسترسی ساکنان به خدمات شهری و وضعیت نابسمان و آشفته زیرساخت‌های شهری دیده می‌شود.

شهردار شیرین سو در ادامه با بیان اینکه در سال‌های اخیر سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان شهری درصدد ارائه راهبردها و راهکارهای نوینی برای حل مشکلات بافت‌های فرسوده شهری بودند توضیح داد: در بافت‌های ناکارآمد شهرهای کشور به ‌منظور تمرکزگرایی و یکپارچگی در برنامه‌ریزی و ایجاد وحدت رویه بین تمامی عوامل مرتبط در سطح ملی و محلی، «سند ملی راهبردی احیا، بهسازی و نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری» در  شهریورماه ۹۳ به تصویب هیئت محترم وزیران رسیده است؛ از این رو ستادهای ملی، استانی و شهرستانی بازآفرینی شهری پایدار به عنوان  دستاورد نوین شهرسازی به منظور تعیین محدوده بازآفرینی شهرها و تصمیم در جهت رفع معضلات مختلف شهری شکل گرفته‌اند.

موسوی افزود: در سطح استان‌ها، ستاد بازآفرینی استانی بر اساس آیین‌نامه نحوه فعالیت مصوب ستاد ملی با عضویت دستگاه‌های متناظر استانی و به ریاست استاندار و در سطح شهرستان نیز ستاد بازآفرینی با عضویت دستگاه‌های مربوطه سطح شهرستان و به ریاست فرماندار و دبیری شهردار شهر مربوطه شکل گرفته است.

وی همچنین با اشاره به طرح‌توجیهی محدوده پیشنهادی محلات هدف بازآفرینی شهر شیرین سو، اظهار کرد: نواحی فرسوده شهری شیرین‌سو بنا به سرشت خود با انواع عوارض و مشکلات مواجه هستند که این بافت‌ها اغلب در زمره مناطق محروم شهر از نظر اجتماعی، اقتصادی و کاربردی محسوب می‌شوند و این عامل چند وجهی، نارضایتی ساکنان، عدم پویایی و رونق حیات شهری را به دنبال دارد.

به گفته موسوی؛ تمامی حوزه‌ها و شاخص‌های بازآفرینی همراه با مستندات شامل نقشه، تصاویر و… در این طرح پیش‌بینی شده است که مشکلات این محدوده‌ها را گواهی می‌دهد.

وی در ادامه به شرح وضعیت محدوده محلات طرح بازآفرینی شهر شیرین‌سو پرداخت و عنوان کرد: محدوده محلات نابسامان میانی، ۳۶٫۶۴ هکتار واقع در محلات قدیمی شهر شیرین سو است که جمعیت این محدوده در سال ۹۵ بیش از ۴۰ ددرصد جمعیت شهر شیرین‌سو را تشکیل داده است و اغلب ساکنان محدوده نابسامان میانی دارای اقتصاد ضعیفی هستند که به مشاغل دامداری، کشاورزی، کارگری و در میان زنان به شغل قالی بافی مشغول هستند.

شهردار شیرین سو ادامه داد: البته جمعیت شهر شیرین سو در دوره ۵ ساله آمارگیری کاهش چشمگیری داشته است؛ بنابراین ساماندهی وضعیت تأسیسات و زیرساخت‌های شهری به عنوان عوامل عناصر و فرآیندهایی از کالبد و فضای شهری، زندگی شهروندان این محلات را تسهیل می‌دهد.

موسوی در ادامه با اشاره به محدوده تاریخی شهر شیرین‌سو، اظهار کرد: خزینه قدیمی شهر نیز شامل این محدوده است که به دلیل عدم توجه در سالهای گذشته بیش از ۹۰ درصد آن تخریب شده است که به دنبال ساماندهی و بازسازی این مکان ارزشی به عنوان یک ظرفیت گردشگری و با هدف حفظ هویت تاریخی منطقه هستیم.

وی افزود: سکونتگاه‌های غیررسمی شهر شیرین سو هم محدود به حاشیه نشینی شهر بوده که نیازمند توجه جدی در ارایه خدمات از سوی شهرداری است.

شهردار شیرین سو همچنین اعلام کرد: شهرداری شیرین‌سو به منظور بهبود فضای شهری و زندگی بهتر به شهروندان، آمادگی ارائه هرگونه تسهیلات بر اساس قوانین دارد و در این راستا مجوزهای لازم را از مراجع قانونی اخذ خواهد کرد

موسوی بیان کرد: در مجموع ۱۶۴ هزار میلیون ریال به منظور رفع تمام عوارض و مشکلات محدوده پیشنهادی محلات بازآفرینی برآورد اولیه صورت گرفته است؛ همچنین شهرداری به منظور ساماندهی این محدوده و ایجاد ساختار شهری مناسب در آن تسهیلاتی را در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه بازآفرینی به معنی تجدید حیات بافت شهری در همه ابعاد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بوده که به دنبال حل مشکلات فرسودگی از طریق دوباره زنده شدن مناطق فرسوده و آسیب دیده است؛ افزود: تمامی اقدامات شهرداری شیرین‌سو در راستای حل مشکلات و معضلات بافت فرسوده و ناکارآمد و همچنین احیای بافت های تاریخی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و ناهمگون شهری در نظر گرفته شده است.

شهردار شیرین‌سو ادامه داد: با توجه به تنوع موضوعات مرتبط با بازآفرینی محدوده‌های ناکارآمد شهری و در راستای تصمیم‌سازی مناسب برای ستادهای بازآفرینی شهری پایدار، تشکیل کارگروه‌های تخصصی هم پیش‌بینی شده است که پس از تصویب نهایی طرح پیشنهادی، ۴ کارگروه تخصصی در شهرداری شیرین سو شکل خواهد گرفت تا اقدامات بر اساس نیاز جامعه شهری شیرین سو و کارشناسی شده مورد بررسی قرار گیرد و پیشنهادات به ستاد بازآفرینی شهرستان و استان ارجاع شود.

موسوی با تأکید بر اینکه رویکرد اصلی ستاد بازآفرینی محلات، اجتماعی است بیان کرد:  برای اجرای تمامی طرح‌های شهری، بر اساس دیدگاه‌های مختلف مردمی و به صورت کارشناسی پیش خواهیم رفت زیرا معتقدیم معضلات بر اساس کار کارشناسی و بدون مطالعه دقیق ابعاد مختلف آن در اجرا به شکست منجر خواهد شد و در مجموع هدر دادن منابع مالی شهرداری محسوب می‌شود.

شهردار شیرین‌سو در پایان با تأکید بر اینکه امیدواریم طرح پیشنهادی محدوده محلات بازآفرینی شهر شیرین‌سو بزودی ابلاغ شود تا اقدامات مثبتی را پیش بگیریم و شاهد رونق و توسعه اقتصادی باشیم، گفت: قطعا با برنامه ریزی های مدون و دقیق میتوان شاهد شهری پایدار با شاخص های توسعه یافتگی باشیم.

انتهای پیام/

آخرین مطالب