فرماندار بهار در شورای حفاظت از منابع آبی مطرح کرد:

لزوم ارائه راهکارهای نو برای بهره‌برداری بهینه از ذخایر برفی

جلسه شورای حفاظت از منابع آبی با تأکید بر مدیریت رواناب ها، رودخانه‌های فصلی و بارش‌های زمستانه و پاییزه عصر امروز با ریاست فرماندار شهرستان بهار در سالن جلسات فرمانداری بهار برگزار شد.

به گزارش عصرهمدان؛ روح الله نباتی، فرماندار بهار در جلسه شورای حفاظت از منابع آبی اظهار کرد: ذخایر برفی، پشتوانه خوبی برای تأمین آب هستند و یکی از ابزارهای حرکت به سوی توسعه پایدار جوامع، استفاده بهینه و مدیریت منابع از جمله منابع آب و برف است، با توجه به بارش‌های اخیر لازم است راهکارهای مؤثر و بدیع و نو جهت بهره برداری بهینه از منابع آبی صورت گیرد.

روح الله نباتی تصریح کرد: باید کار نو، بدیع و خلاقیت متناسب با امروز انجام دهیم.  ما هیچ خلاقیتی نداریم و کاری که انجام می‌دهیم روش پنجاه سال پیش است.

وی افزود: باید برفی که باریده و روی زمین مانده را مدیریت و برنامه‌ریزی کنیم و نگذاریم این نعمت الهی، بخار و یا به صورت آب وارد فاضلاب شود.

فرماندار بهار ادامه داد: لازم است جهادکشاورزی و منابع طبیعی در جهت احداث بندهای انحرافی، فارو، شهرداری ها با ایجاد شبکه جمع آوری رواناب‌ها و آب‌های سطحی و منطقه‌ای در حفاظت از منابع آبی کمک کنند و احداث سازه های آبخیزداری نقش مهمی در ذخیره سازی روان آبها خواهد داشت.

نباتی عنوان کرد: مدیرت جهاد کشاورزی در این عرصه با رواج روش تزریق مصنوعی، طرح جایگزین گلخانه ای و اقدامات ایجابی، سلبی و تبیینی می‌تواند محدوده ای معین دویست تا سیصد هکتار گلخانه را با تسهیلات ۲۵ متر مکعب که برای کشاورزان ایجاد نماید تا برای آنها به صرفه باشد، که این هم نیاز به طراحی همه جانبه از سوی شهرداران، بخشداران، جهاد و دیگر ادارات دارد.

وی با بیان اینکه بیشتر چاه‌های مجاز و غیرمجاز این شهرستان به کنتور هوشمند مجهز نیستند و تبعیض و ظلم درحق شهروندان روا می‌شود، گفت: باید قوانین و عدالت برای همه رعایت شود تا تولید محصولات، امنیت غذایی و میزان برداشت از سفره‌های زیرزمینی مدیریت شود و هم الگوی کشت رعایت شود.

در پایان نیز فرماندار بهار بر برگزاری جلسات فنی و کارشناسی حفاظت از منابع آبی با بهره بردن از تخصص و علم متخصصین جهت راهکارهای عملیاتی در این باب تاکید کرد.

انتهای پیام/ق

آخرین مطالب