دادستان همدان مطرح کرد؛

 عدم نوسازی و ساماندهی وسایل نقلیه، منبع اصلی آلودگی هوای همدان/ ایجاد کمربند سبز شهر همدان چه شد؟

آخرین ویرایش در:
دادستان همدان گفت: قانون هوای پاک، قانونی سلامت محور است و از آن جهت که حقی برای مردم و تکالیفی برای دستگاه های مختلف دارد، رعایت آن به عنوان حمایت از حقوق عامه جزء مواردی است که از سوی دادستانی ها مورد پیگیری قرار می گیرد.

به گزارش عصرهمدان؛ حسن خانجانی موقر در کارگروه ” پیگیری و نظارت بر اجرای قانون هوای پاک”، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک سازمان مجری ـ ناظر، هم باید بر انجام قوانین مرتبط در حیطه کاری خود تلاش کند و هم نظارتی جامع بر انجام تکالیف سایر دستگاه ها داشته باشد.

خانجانی موقر در ادامه با بیان اینکه منابع آلودگی هوا به دو بخش طبیعی و انسان ساخت تقسیم می شوند، گفت: منابع متحرک به مانند وسایل‌نقلیه موتوری و منابع ثابت به مانند صنایع و عملیات معدنی و یا بخش های خدماتی، تجاری و اداری و خانگی زیرمجموعه های منابع آلودگی در حوزه انسان ساخت هستند.

وی تصریح کرد: برای کاهش منابع آلودگی محیط زیست علاوه بر اتخاذ تصمیم و تدابیر لازم، ضروری است در حوزه پیشگیری هم سازمان های متولی همراه با فرهنگ سازی اقدامات مناسب و متناسبی انجام دهند.

این مقام مسوول قضایی؛ ایجاد فضای سبز از سوی شرکت شهرک های صنعتی، ایجاد کمربند سبز شهری، معاینه فنی خودروها و بهینه سازی و کنترل هوشمند موتورخانه ها، نظارت بر واحدهای خدماتی، معدنی و مراکز بهداشتی آلوده کننده محیط زیست، انتقال واحدهای تولیدی آلاینده از مناطق مسکونی، ارتقای دستگاه حمل‌ونقل عمومی و نوسازی این ناوگان، جلوگیری از فعالیت مراکز آلوده کننده، افزایش پوشش گیاهی در سطح استان و توزیع سوخت با کیفیت را بخشی از برنامه های مؤثر در کاهش آلایندگی هوا برشمرد.

*پلیس راهور با خاطیان آلوده کننده صوتی برخورد کند

خانجانی موقر بر معاینه منظم فنی و کنترل آلاینده ها هم از جهت هوا و هم از جهت صدا تأکید کرد و گفت: یکی از مشکلات جدی مبحث هوای پاک در حوزه آلودگی صوتی است که به هیچ عنوان در استان همدان اجرایی نشده و متأسفانه جریمه هایی که برای آلوده کننده صدا پیش بینی شده اعمال نمی شود و باید در این زمینه پلیس راهور با جدیت وارد میدان شود.

وی در ادامه عنوان کرد: مطابق با قانون،طراحی سامانه حمل و نقل شهری متضمن دو مورد است؛ یکی کاهش آلودگی هوا و دوم جوابگویی مسافرت های روزانه.

* عدم ساماندهی وسایل نقلیه، منبع اصلی آلودگی هوای همدان

دادستان همدان با ابراز تأسف از عملکرد ضعیف متولیان امر به ویژه شهرداری در ساماندهی وسایل نقلیه و ایجاد وضعیتی بسیار نامطلوب در این بخش، تصریح کرد: از آنجا که عدم نوسازی و ساماندهی وسایل نقلیه منبع اصلی آلودگی شهر همدان است، می طلبد تا شهرداری، راه و شهرسازی و معاونت عمرانی استانداری تلاش مضاعفی برای رفع این مشکل داشته باشند.

خانجانی موقر یادآور شد: با وجود تأکیدات بسیار مبنی بر ایجاد کمربند سبز شهری در جلسات متعدد این امر از سوی شورای اسلامی شهر، شهرداری و راه و شهرسازی مغفول مانده است.

انتهای پیام/ز

آخرین مطالب