در دانشگاه علوم پزشکی همدان انجام می‌شود؛

افتتاح بیست واحد خوابگاه متأهلین با رویکرد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان از افتتاح بیست واحد خوابگاه متأهلین با رویکرد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش عصرهمدان؛ دکتر محمدمهدی مجذوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در جلسه ستاد جوانی جمعیت دانشگاه با اشاره به لزوم ایجاد حساسیت در جامعه و دغدغه‌مندی در پرسنل بهداشت و درمان اظهار کرد: باید بپذیریم جامعه دچار چالش جوانی جمعیت شده و آینده کشور با این چالش دچار مخاطره خواهد شد بنابراین لازم است با نگاهی فراسازمانی در این موضوع تلاش کنیم.

وی بیان کرد: دانشگاه در ساختار خود، احداث ۱۱۰ واحد خوابگاه متأهلین را دستور کار قرار داده است که ۳۰ واحد افتتاح شده و ۲۰ واحد دیگر به زودی به افتتاح می‌رسد و ساخت ۶۰ واحد دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

مرکز تحقیقات مادر و کودک مکلف به بررسی و ریشه یابی علل ناباروری استان شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه بر مأموریت‌گرایی مراکز تحقیقاتی دانشگاه تأکید و تبیین کرد: مراکز تحقیقاتی دانشگاه باید به مسائل مهم سلامت جامعه از جمله موضوع جمعیت، نازایی، سقط جنین و … ورود کنند تا نتایج تحقیقات و فعالیت آنها در رفع چالش‌های بهداشت و درمان در جامعه به کار گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه آمار نازایی استان از ۱۰درصد به ۱۵درصد رسیده است گفت: چنانچه بررسی‌ها و تحقیقات دانشگاهی در این مهم به کار گرفته شود و علل این موضوع ریشه‌یابی گردند در حوزه‌های درمان و پیشگیری موفق‌تر خواهیم بود به همین منظور مرکز تحقیقات مادر و کودک دانشگاه مکلف به بررسی این موضوع کردیم.

دکتر مجذوبی در پایان با اشاره به لزوم افزایش بهره‌مندی از ظرفیت بسیج جامعه پزشکی در اجرای قانون جوانی جمعیت و صیانت از خانواده، خاطرنشان کرد: در حال حاضر که فضای رسانه‌ای هم نسبت به چالش جدی جوانی جمعیت حساس شده می‌توانیم با برگزاری همایش‌های بزرگ ملی در استان، نگاه‌های بیشتری را به این حوزه متمرکز کنیم.

راه اندازی مراکز سطح۲ ناباروری در همدان و ملایر

در بخش دیگری از این جلسه، دکتر طهماسبی معاون درمان دانشگاه نیز از افتتاح دو مرکز ناباروری سطح۲ در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: این مراکز در بیمارستان فاطمیه همدان و بیمارستان مهر ملایر مستقر می‌شوند و با دستور وزارت بهداشت، امکانات و شرایط لازم نیز برای اراه‌اندازی این دو فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم اجرای طرح تعرفه‌گذاری خدمات مامایی عنوان کرد: با اجرای این طرح و افزایش نیروی طرحی و مامایی بخشی از بندهای مربوط به قانون جوانی جمعیت، اجرایی می‌شود.

دکتر بابک یوسفی معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشگاه نیز به اختصاص یک میلیارد تومان اعتبار در راستای اجرای بند ۷ قانون جوانی جمعیت پیرامون ضرورت احداث خوابگاه متأهلین اشاره کرد و گفت: همچنین در این خصوص بخشی از املاک و منازل سازمانی دانشگاه به کارمندان و اعضای هیئت علمی دارای دو یا چند فرزند اختصاص داده شده که طی رایزنی‌هایی با واحد حقوقی و املاک درصدد گسترش حمایت‌ها در این بخش هستیم.

انتهای پیام/

آخرین مطالب