بیشترین بازدیدها

یادداشت

در خطبه های نماز جمعه استان همدان مطرح شد؛

زمین های انفال جهت تعدیل قیمت مسکن در اختیار مردم قرار بگیرد/ارتقای فرهنگ دینی و گشایش اقتصادی، اولویت اصلی کشور

شماری از ائمه جمعه استان همدان گفتند: توقع مردم از قوه قضاییه اجرای عدالت علوی است. سفارش به عدالت از دستورات دین است و قوه قضاییه در این راه باید با اقتدار و قدرت عمل کند. دستگاه قضایی ملجأ و پناهگاه مردم برای رسیدن به حق است که وظیفه مهمی بر عهده این عزیزان است.

به گزارش عصرهمدان؛ نماز عبادی سیاسی جمعه، ظهر امروز در میعادگاه های نماز جمعه سراسر استان اقامه شد.

همدان

آیت الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران با گرامیداشت یاد شهید آیت‌الله بهشتی و بزرگداشت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: قدرت فکر، اراده، شناخت درست مسائل اجتماعی، شناخت درست مسائل سیاسی و مدیریت قوی این فرد مورد تأکید همه افرادی است که او را از نزدیک دیدند.

وی با بیان اینکه شهید بهشتی یک فعال سیاسی است که پیش از انقلاب و پس از آن فعالیت می‌کرد و هرگز از اخلاق عدول نکرد افزود: اگر عرصه سیاست‌ورزی از اخلاق تهی شود، حاکمیت دینی شکل نخواهد کرد چراکه لوازم اخلاقی جزء لاینفک تحقق حکومت دینی است و التزام به ارزش‌های اخلاقی لازمه مسئولان در نظام اسلامی است.

عرصه سیاست‌ورزی نباید از اخلاق جدا شود

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه قدرت‌طلبی، قانون‌گریزی، منفعت‌طلبی، فساد اقتصادی و سیاه‌نمایی وقتی رخ می‌دهد که عرصه سیاست‌ورزی از اخلاق جدا می‌شود تصریح کرد: امروز جامعه اسلامی، مردم و مسئولان نیاز داریم توجه بیشتری به زیست اخلاقی داشته باشیم به ویژه مسئولانی که در فضای لغزنده قدرت قرار می‌گیرند.

وی تأکید کرد: مسئول در نظام اسلامی حتما باید به اخلاق توجه کند در غیر این صورت هم خود به زمین می‌خورد و هم دیگران را به زمین می‌زند چراکه فضای مسئولیت‌پذیری بسیار سخت است.

شعبانی با اشاره به اینکه عملکرد قوه قضاییه در مبارزه با فساد نسبتاً قابل قبول است خاطرنشان کرد: قوه قضاییه می‌داند هرچقدر با قاطعیت با مفسدان و فساد به ویژه در حوزه اقتصادی برخورد کند، مورد حمایت بیشتر مردم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اگر قوه قضاییه حدود الهی را با قوت و قدرت اجرا کند، شاهد اتفاقات مبارکی خواهیم بود گفت: امام علی(ع) در نامه به مالک اشتر به قضات توصیه‌های اخلاقی دارد که خسته نشوند، عصبانی نشوند و اگر اشتباه کردند بررسی بیشتری کنند.

مساجد طرح مصلحین را جدی بگیرند

امام جمعه همدان ادامه داد: طبیعتا وقتی پرونده‌های قضایی زیاد شود، فرصت رسیدگی کمتر می‌شود البته هر چه بتوانیم اختلافات را به مانند رسمی که از گذشته در جامعه ما وجود داشته با حضور علما و بزرگان برطرف کنیم به نفع همگان خواهد بود.

وی با ابراز خرسندی از اثرات مثبت طرح مصلحین در مساجد اظهار کرد: اگر بین زن و شوهر اختلافی پیش آمد، دو نفر حکم انتخاب شود و مشکل را به جای ارجاع به دادگستری توسط بزرگان برطرف کنند تا از مشکلات و تبعات اجتماعی و فرهنگی آن جلوگیری شود.

شعبانی افزود: اگر حکمین در محلات و خانواده‌ها راه بیفتد، ارجاع به دادگاه‌ها کمتر خواهد شد و این مسأله به بررسی بیشتر پرونده‌ها توسط قاضی کمک می‌کند؛ حضرت علی(ع) هم تأکید کردند که برای پرونده به تحقیق اندک بسنده نکنید.

وی با اشاره به اینکه لازمه تحقق این مسأله استقبال مردم از این سنت‌های حسنه است تصریح کرد: مساجد طرح مصلحین را جدی بگیرند و مردم همکاری کنند و مشکلات را رفع کنند.

امام جمعه همدان در ادامه به مسأله مسکن اشاره کرد و گفت: وضعیت راه و شهرسازی همدان باید مشخص شود و وزارتخانه هرچه سریعتر تصمیم گرفته و تعیین تکلیف کند ما قصد دخالت نداریم اما نباید استان بلاتکلیف بماند.

وی با بیان اینکه موفقیت دولت در طرح مسکن ملی توجه به تجربیات گذشته به ویژه مسکن مهر است اظهار کرد: یکی از راه‌های موفقیت در این حوزه مردمی شدن این صنعت است و ساخت منزل را به خود مردم واگذار کنند.

شعبانی با تأکید بر اینکه در همدان مشکل کمبود زمین نداریم افزود: ۸۵ هزار هکتار زمین داریم که جزء انفال و اموال عمومی محسوب می‌شود و می‌توان برای حل مشکل مردم از آن استفاده کرد.

وی با اشاره  به اینکه بنا به فرموده  حضرت علی(ع) جامعه‌ای که آب و خاک دارد و گرسنه است، خداوند رحمت خود را از آن جامعه دریغ می‌کند تصریح کرد: از برخی بازاریان که دنبال سوء استفاده هستند می‌خواهیم احتکار نکنند و کالا را در اختیار مردم قرار دهد، دولت هم زمین را به رایگان در اختیار مردم قرار دهد و زیرساخت‌ها را آماده کند.

برای ساخت مسکن ملی هم باید به سبک معماری اسلامی و ایرانی توجه شود

امام جمعه همدان ادامه داد:  اگر زمین رایگان در اختیار مردم قرار گیرد، مشکل قطعاً رفع می‌شود، ما در همین شهر همدان فراوان زمین داریم که قابلیت تبدیل شدن به منطقه مسکونی را دارد و جزء انفال است و باید در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه البته دخالت در انفال باید با اذن دولت اسلامی باشد خاطرنشان کرد: مسأله بعدی معماری ایرانی اسلامی است که با توجه به انبوه‌سازی‌های انجام شده در دولت‌های گذشته مشکلات اجتماعی، فرهنگی، ترافیکی ایجاد شده و زندگی برای مردم بسیار سخت است.

شعبانی گفت: برای ساخت مسکن ملی هم باید به سبک معماری اسلامی و ایرانی توجه شود و نباید به سمت الگوهای غربی رفت.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به دهه صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: سیاست جدید دولت در توسعه روابط با کشورهای همسایه نویدبخش رونق اقتصادی و آینده روشن است و امیدواریم پیش بینی دولت مبنی بر رشد هشت درصدی اقتصاد در سال ۱۴۰۱ محقق شود.

امام جمعه همدان در پایان سخنانش با مردم زلزله زده افغانستان ابراز همدردی کرد و این فاجعه را به آنها تسلیت گفت./فارس

نهاوند

به گزارش عصرهمدان؛ حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی مغیثی امام جمعه نهاوند در خطبه های این هفته نماز جمعه نهاوند گفت: شرط مقابله با مستکبرین در مسائل فرهنگی و اقتصادی، اتحاد، قوی شدن و رسیدن به مرز قدرت جهانی است.

وی اظهار داشت: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند ارتقا فرهنگ دینی و گشایش اقتصادی اولویت اول امروز کشور ما است.

امام جمعه نهاوند افزود: یکی از ابزارهای دشمن بی بند و باری و ترویج فساد است که باید در راستای دوری از این شرایط تلاش و آگاهی بخشی کنیم.

وی بیان داشت: توقع مردم از قوه قضاییه اجرای عدالت علوی است. سفارش به عدالت از دستورات دین است و قوه قضاییه در این راه باید با اقتدار و قدرت عمل کند.

حجت الاسلام مغیثی گفت: دستگاه قضایی ملجأ و پناهگاه مردم برای رسیدن به حق است که وظیفه مهمی بر عهده این عزیزان است.

وی عنوان کرد: به مناسبت هفتم تیر مراسم ویژه ای برای گرامیداشت شهدای این حادثه و شهید آیت الله حیدری امام جمعه و نماینده مردم نهاوند در مجلس که در این حادثه به شهادت رسید برگزار می‌شود.

امام جمعه نهاوند بیان کرد: این مراسم صبح روز هفتم تیر با سخنرانی آیت الله محسن اراکی و مداحی حاج صادق آهنگران برگزار می شود.

وی در پایان گفت: از تلاش نیروهای انتظامی و دستگاه قضایی برای برقراری امنیت در جامعه تشکر می کنیم و امیدواریم همچنان به وظایف خود عمل کنند.

اسدآباد

حجت‌الاسلام سیدموسی حسینی‌مجد، امام جمعه اسدآباد در خطبه های نماز جمعه این هفته سوم خرداد شهر اسدآباد، بر رعایت تقوای الهی تأکید کرد و به مناسبت های هفته پیش رو پرداخت.

وی بااشاره به سالروز شهادت شهدای هفتم تیرماه و شهید بهشتی، به انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی توسط منافقین در سال ۶۰ اشاره و از خدمات و زحمات دادستان، رئیس دستگاه دادگستری قدردانی کرد.

امام جمعه اسدآباد گفت: مردم همچنان که به رفاه، اشتغال، عزت و شرافت نیاز دارند، به رعایت عدالت هم نیازمندند چرا که یکی از اصول پنجگانه هم است.

وی به نقش قوه قضاییه در عرصه های مختلف اجتماعی و اقتصادی و مبارزه با فساد و راه اندازی کارخانجات تعطیل شده اشاره کرد و گفت: خدمات زیادی در سطح کشور، استان و شهرستان ما در حوزه قضایی انجام شده اما تا رسیدن به نتایج مطلوب راه داریم و مردم توقع دارند.

حجت‌الاسلام حسینی‌مجد گفت: قرار بود ۴ قلم کالا گران شود اما متأسفانه گرانی همه کالاها را در برگرفته، قرار بود با هدفمندی یارانه به داد فقرا برسیم اما بالاترین ضربه را این قشر می‌بینند. این یک واقعیت است و دهک های پایین و مستضعف در تهیه کالاهای معیشتی مشکل دارند، امیدواریم قوه قضاییه در این امر ورود جدی داشته باشد.

وی بااشاره به سالروز شهادت حضرت جواد (ع) در هفته اینده، گفت: نباید در شهر شیعه نشین شاهد مراسمات عروسی و جشن در شب و روز شهادت این امام همام باشیم، دستگاه های فرهنگی اطلاع رسانی کنند که چنین رویدادی رخ ندهد.

امام جمعه اسدآباد به زلزله در افغانستان و تلفات در این حادثه اشاره و این حادثه را تسلیت گفت.

بهار

حجت الاسلام محمد علی ارزنده اظهار کرد: حواسمان باشد بهترین انسانهایی که در این نظام بیشترین خدمت ها را میکنند، بیشتر مورد تهمت قرار میگیرند، یکی از افرادی که امروز باید حواسمان به او باشد که نکند مثل شهید بهشتی با این همه خدمت مورد ظلم ما قرار گیرد، شاگرد راستین ایشان “حجت الاسلام رئیسی” هستند، که با همت زحماتی که در شبانه روز انجام میدهد مورد هجمه شدید دشمن بیرونی و داخلی قرار گرفته است.

خطیب جمعه شهرستان بهار با سفارش همگان به تقوای الهی و گرامیداشت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: خاصیت طبیعی شهادت، ایجاد حرکت به سمت تعالی و کمال است و خداوند در قرآن کریم شهدا را زنده میداند و اینکه خون شهید هرگز از بین نمیرود و دائما در حال جوشش است و جامعه بشری به صراط مستقیم دعوت میکند و آرزومندان و عاشقان راه حق و حقیقت شهادت و کشته شدن در راه خدا را نه تنها خسران برای خود نمیدانند بلکه لحظه شماری میکنند که به شهادت نائل گردند.

حجت الاسلام محمدعلی ارزنده شهید بهشتی و یاران با وفایش را سر سلسله شهدای انقلاب دانست و گفت: شهید بهشتی انسانی معتقد، مومن و مخلص بود و یکی از آرزوهایش شهادت بود و مکرر میگفت”بکشید مارا، ملت ما بیدارتر میشوند” و به آن چیزی که میگفت؛ معتقد بود و به آن چیزی که معتقد بود عمل میکرد، درطول انقلاب زیاد داشتیم کسانی را که مطالب را گفتند اما اعتقادی به آن نداشتند، شهید بهشتی به خدا اعتقاد داشت و در راه رسیدن به خداوند تبارک استقامت میکرد و اینان کسانی هستند که میگویندو تا پای جان استقامت میکنند کار هنرمندانه میکنند و بیانگر اوج بندگی و استقامت بندگان است و با گذشت ۴۱ سال از شهادت این شهید یاد و راهش همچنان زنده است و چراغ روشنی است برای پیدا کردن مسیر حق و حقیقت، و با شهادت شهید بهشتی انقلاب بیمه شد، و یکسری توطئه ها برملا شد، و روی سیاه منافقین و دشمنان نمایان شد، درسی برای آیندگان و ره پویان راه انقلاب بود، درسی که باید از شهید بهشتی بگیریم این است که در زمان شهید بهشتی جو مسمومی برعلیه وی به وجود آمده بود که متاسفانه کسانی هم که در مسیر انقلاب بودند، بر اثر جو مسموم و تبلیغات سو بر علیه بزرگوار به ایشان کم لطفی میکردند و نسبت ها میدادند و تهمت ها میزدند و این بزرگوار در مقابل این ظلم ها و خیانت ها استقامت ورزید، و مقاومت میکردند و امام در حق ایشان فرمود

“بهشتی مظلوم زیست، و مظلوم مرد” و درسی برای آیندگان شد، باید حواسمان باشد بهترین انسانهایی که در این نظام بیشترین خدمت ها را میکنند، بیشتر مورد تهمت قرار میگیرند، یکی از افرادی که امروز باید حواسمان به او باشد که نکند مثل شهید بهشتی با این همه خدمت مورد ظلم ما قرار گیرد، شاگرد راستین ایشان “حجت الاسلام رئیسی” هستند، که با همت زحماتی که در شبانه روز انجام میدهد مورد هجمه شدید دشمن بیرونی و داخلی(عاملین فعلی بحران اقتصادی و مسائل دیگر ) قرار گرفته است و برخی از فرصت طلبها و دشمنان علیه دین و نظام متکی بر انگیزه های سیاسی دشمن قصد دارند مردم را از آینده ناامید کنند که با تبیین جهادی نباید این فرصت به فرصت طلبان داده شود.

حجت الاسلام ارزنده تصریح کرد: اخلاق و فرهنگ هر جامعه بدون شک نشئات گرفته از فرهنگ دینی و اعتقادی جامعه است و تعلیم و تربیت بزرگان، علما و مراکز فرهنگی قطعا در نوع تربیت وفرهنگ جامعه ای اثر گذار هستند، یکی از مهمترین مراکز فرهنگی در نظام مقدس جمهوری اسلامی که بسیار اثرگذار است صدا و سیماست که از طریق امواج و صوت و تصویر در همه مراکز و خانه ها و…پیام و فرهنگ خودش را به سمع و نظر مردم میرساند و آن را رواج میدهد.

وی افزود: صدا و سیمای که هزینه آن از بیت المال و نظام مقدس جمهوری اسلامی تامین میشود قطعا باید در مسیر ارزش ها و خواسته های نظام و فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت کند، و هدفش ترویج فرهنگ اسلامی باشد

متاسفانه صدا و سیما به وظیفه اصلی خود که بالا بردن فرهنگ مردم از طریق ساخت سریال ها و فیلم ها بوده خوب عمل نکرده، باید فیلم ها و سریال ها در کنار ظرافت های هنری به مردم مسیر و فرهنگ را آموزش دهند و متاسفانه چه شخصیت ها و چهره های سلبریتی که با هزینه نظام مشهور شدند اما در واقعه های مختلف مملکت با انجام رفتارهای غیراخلاقی نظام و مملکت را زیر سوال میبرند.

حجت الاسلام ارزنده نیز از عملکرد و اقدامات اخیر نیروی انتظامی شهرستان بهار در دستگیری سارقان شهرک فرهنگیان، سارقان فنس ها و لوازم کشاورزی و توقیف محموله‌های مواد مخدر تقدیر و تشکر کرد و با توجه به برگزاری همایش زکات در استان گفت: مثل همیشه مردم شهرستان بهار در کارهای خیر و عام المنفعه روسفید هستند و انصافا در اشکال مختلف؛ کمک به عتبات و آستان، خیریه ها اینگونه بوده و دیروز نیز در همایش زکات

اعلام کردند که شهرستان بهار رتبه اول زکات را در سطح استان دارد و این نیز باعث مباهات شهروندان بهاری و مسئولان می باشد.

انتهای پیام/

آخرین مطالب