وزنه برداران همدانی شگفتی ساز لیگ جوانان ایران

به گزارش عصر همدان، محمدرضا شیرزاد مربی بی ادعا و سازنده وزنه برداری ملایر در قالب تیم نور همدان توانستند در پیکارهای لیگ جوانان کشور در حالی که تیم های قدیمی و با سابقه حضور داشتند، سکوی دومی را تصاحب کنند.
تیمی که دست پرورده دوره فعلی هیات وزنه برداری و ثمره برنامه ریزی های مستمر در امر استعدادیابی در سطح استان همدان است.
پس از افول هیات وزنه برداری و چالش های ایجاد شده برای این رشته ورزشی، دی ماه سال ۹۵ با روی کار آمدن محمد زارعی جان تازه ای بر پیکره ناتوان این ورزش در سطح استان تزریق شد.
زارعی از همان بدو ریاست خود اعلام کرد که به دنبال پشتوانه سازی و توجه به رده های سنی پایه است و طولی نکشید که برنامه های وی در قالب برنامه ای کوتاه مدت ثمربخش واقع شد.

** از سومی غیربومی ها تا دومی بومی ها
استان همدان از سال ۸۸ در لیگ وزنه برداری کشور صاحب تیم است و در این سال ها پایگاه شهید نوژه همدان با عنوان تیم ‘عقاب’ نماینده نیروی هوایی ارتش بود و در سال ۹۰ این تیم با ترکیبی از وزنه برداران بومی و غیربومی بر سکوی سوم جوانان کشور ایستاد تیمی که دوام چندانی نداشت و نتوانست برای پشتوانه سازی مثمرثمر باشد.
اما این بار جوانان بومی استان همدان با عنوان تیم ‘ نور’ توانستند به موفقیت ارزنده دست یابند و عنوان دومی را برای خود به ارمغان بیاورند تا ثابت شود نیروهای مستعد بومی می توانند به آنچه که هدفگذاری شده، دست یابند.

** مردی بی ادعا در راس استعدادیابی
بخش اعظم استعدادهای وزنه برداری جوانان همدان را ملایری ها تشکیل می دهند شهرستان ملایر واقع در جنوب شرقی همدان از سالیان گذشته مهد قهرمان پرور در ورزش و همچنن میعادگاه مدیران توانمند ورزشی کشور بوده و هست.
شاهین نصیری، قهرمان ملایری وزنه برداری آسیا و مدد نصیری سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری کشور برخواسته از این شهرستان در وزنه برداری کشور جزو چهره های ماندگار هستند.
این شهرستان از قدیم میعادگاه وزنه برداران مطرح بوده و اکنون نیز در قامت تیم نور همدان، اکثر اعضای تیم را وزنه برداران ملایر تشکیل داده اند.
وزنه برداران نخبه ای که همگی محصول استعدادیابی مربی با اخلاق محمد رضا شیرزاد هستند مردی که در رقابت های نهایی لیگ وزنه برداری جوانان کشور نیز هدایت تیم نور همدان را برعهده داشت و توانست این تیم را بر سکوی دومی قرار دهد.

** تیمی متشکل از بهترین ها
شاکله تیم همدان را وزنه بردارانی تشکیل دادند که بارها در میادین ملی و استانی درخشیده اند.
سایر پیریایی در دسته ۵۶ کیلوگرم، پوریا احدی در ۶۲ کیلوگرم، علیرضا کاردانیان در ۶۹ کیلوگرم، امیررضا عسگری در ۷۷ کیلوگرم، محمدصالح شیرزادی در ۸۵ کیلوگرم، حامد نوری در ۹۴ کیلوگرم، عرفان کلاهی در ۱۰۵ کیلوگرم و علیرضا زندی در دسته به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم تیم همدان را در این دوره از مسابقات تشکیل دادند.
همچنین محمد زارعی مدیرعامل و امیرحسین حسنی مدیر فنی و سرپرست این تیم بود.

** با استعدادیابی از بومی ها نایب قهرمان کشور شدیم
سرپرست وزنه برداری همدان در این باره گفت: با اجرای طرح استعدادیابی از جوانان بومی استان توانستیم عنوان نائب قهرمانی باشگاه های کشور را کسب کنیم.
امیرحسین حسنی افزود: هیات وزنه برداری همدان در سه سال گذشته طرح استعدادیابی را اجرا کرد و توانستیم در این سال با کمک مربیان سازنده رشته وزنه برداری نسبت به شناسایی و پرورش نخبه های این رشته برنامه ریزی تمرینی داشته باشیم.
وی اضافه کرد: افتخار می کنیم که با تیمی ۱۰۰ درصد بومی توانستیم در رقابت با تیم های قدرتمند لیگ وزنه برداری جوانان کشور مقام نائب قهرمانی را کسب کنیم.
حسنی خاطرنشان کرد: ما ۲ سال است که در این مسابقات شرکت می کنیم و امسال بالاتر از تیم های قدرتمندی نظیر مناطق نفت خیز جنوب، عقاب نیروی هوایی و نیروی زمینی بر سکوی دوم قرار گرفتیم.
سرپرست وزنه برداری همدان اظهار داشت: برنامه ریزی هیات وزنه برداری و حمایت دستگاه ورزش استان به این مقام ارزشمند کمک شایانی کرد و برنامه میان مدت ما تداوم این موفقیت در رده های سنی بالاتر است.
حسنی یادآور شد: همدان امسال با عنوان تیم ‘ نور’ گام به مسابقات لیگ جوانان گذاشت و ترکیب تیم را نخبه های وزنه برداری همدان، ملایر و نهاوند تشکیل دادند.
وی با قدردانی از مربیان استعدادیاب شهرستان ها گفت: نائب قهرمانی همدان در کشور محصول تلاش و زحمات مربیان استعدادیاب است و بدون تردید این موفقیت ادامه خواهد داشت.
هفته سوم و فینال لیگ برتر جوانان باشگاههای کشور (جام شهدای مدافع حرم) با نائب قهرمانی تیم نور همدان در تالار وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی تهران پایان یافت.
تیم نور همدان که به تازگی و برای دومین سال سرم