بیشترین بازدیدها

یادداشت

کارشناس غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان پاسخ می دهد؛

پرمصرف ترین دارو در همدان چیست؟

کارشناس غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: داروی دگزامتازون به عنوان یک داروی ضد التهابی در حال حاضر بیشترین داروی تجویز شده توسط پزشکان همدانی است.

به گزارش عصرهمدان؛ دکتر مجید حنیفه، کارشناس غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار کرد: با بررسی نسخه های پزشکی تجویز شده در همدان از ابتدای سال ۹۲ تاکنون بیشترین داروی تجویز شده را دگزامتازون به خود اختصاص داده است.

دکتر حنیفه با بیان اینکه ۱۳٫۲۲ درصد از داروهای موجود در نسخ پزشکان استان همدان مربوط به دگزامتازون است ادامه داد: دگزامتازون یکی از داروهای کورتیکو استروییدی است که خاصیت ضد التهابی داد.

وی افزود: با توجه به عوارض دگزامتازون به عنوان دهمین داروی پر خطر در کشور بیشتر پزشکان این دارو را به صورت تزریقی تجویز می کنند که این امر می تواند واکنش های ناشی از تزریق را افزایش دهد.

دکتر حنیفه بیان کرد: مصرف مکرر این دارو بیش از سه ماه می تواند ناهنجاری های عصبی را به همره داشته و پوست انسان را نازک کند.

وی ادامه داد: مصرف خود سرانه این دارو می تواند باعث بالا رفتن فشارخون ، قند خون ،سفت شدن عروق و پوکی استخوان ،افزایش وزن و افزایش چربی شکمی بشود.

کارشناس غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: این دارو می تواند در کنار ایجاد مشکلات گوارشی در کودکان روند رشد و بلوغ را برهم زده و ناهنجاری های مربوط به رشد را تحریک کند.

انتهای پیام/

آخرین مطالب