بیشترین بازدیدها

یادداشت

رانش زمین در طیولا اشکورات و قطع ارتباط چند روستا/ آقایان مسئول! زندگی ۳۰۰ خانوار روستایی مختل شده + عکس و فیلم

زمین رانش دارد، اسمش را بلای طبیعی بگذاریم یا انتقام طبیعت؟! نمی دانم اما در پی هر بار رانش زمین، جاده ای که دیگر نمی توان نامش را جاده گذاشت، مسدود می شود. این مسئله راه ارتباطی ۷ روستا را قطع می کند. باغات فندق به فنا می رود و زندگی ۳۰۰ خانوار روستایی منطقه مختل می شود. عضو شورای روستا به “۸دی” می گوید: “این مشکل را با نامه نگاری های متعدد به گوش مسئولان امر رسانده ایم اما آن ها صرفا به بازدید از وضعیت منطقه بسنده کرده اند” و حال اهالی به جهت عدم رسیدگی مسئولان شهرستانی و استانی به دنبال پیگیری موضوع از طریق ارسال نامه به قوه قضائیه هستند.

به گزارش عصرهمدان؛ رانش زمین در روستای طیولای اشکورات رودسر مدت ها است که زندگی مردم منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. با هر بار رانش راه ارتباطی چند روستا قطع می شود اگرچه هر بار جاده با یک شن ریزی ساده به مدت کوتاهی قابل دسترس شده اما این مشکل یک اقدام اساسی را می طلبد.

دست به کار شدن اهالی برای بازگشایی جاده

در روزهای اخیر هم اهالی روستای طیولا اشکورات باز هم شاهد رانش زمین و قطع راه ارتباطی ۷ روستای منطقه بودند تا اینکه اهالی خود دست به کار شده و اقدام به بازگشایی جاده کردند اقدامی که هنوز به آماده سازی جاده برای تردد خودرویی منجر نشده است.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰
۰۰:۲۷

“علیزاده” عضو شورای روستای طیولا اشکورات رحیم آباد رودسر در گفتگو با خبرنگار ۸دی، اظهار کرد: رانش زمین منجر به قطع ارتباط و عدم امکان تردد چند روستا از جمله روستاهای طیولا، پرمکوه، تازه آباد، ریاب و چمتوکش و… شده است.

وی با اشاره اینکه این موضوع بارها اتفاق افتاده و جهت برطرف شدن آن به استاندار، اداره‌کل راه و ترابری، منابع طبیعی آبخیزداری، فرمانداری، بخشداری و… نامه ارسال کرده ایم، گفت: متاسفانه مسئولین مربوطه فقط به بازدید از وضعیت رانش زمین بسنده کردند که به جهت عدم رسیدگی مسئولین شهرستانی و استانی در حال حاضر به دنبال پیگیری ارسال نامه به قوه قضائیه هستیم.

وی در ادامه علت رانش زمین را سستی و ناپایداری زمین به جهت وجود چشمه از زیر زمین به گفته اهالی قدیمی منطقه عنوان کرد و افزود: شن‌ریزی وسنگ‌ریزی در این جاده به دلیل اینکه دوباره به وضعیت قبلی خود برمی‌گردد، فایده‌ای ندارد و می‌بایست جهت خلاصی از وضع موجود، کار اساسی انجام شود.

بعد از گذشت ۸ماه هیچ اقدام اساسی جهت رفع مشکل انجام نشده

عضو شورای روستای طیولا اشکورات با بیان اینکه کارشناسان علت رانش را وجود تخته سنگ در زیر زمین می‌دانند، گفت: متاسفانه بررسی دقیقی برای علت رانش زمین انجام نشده و پس از گذشت ۸ ماه تاکنون کاری جهت برطرف کردن این وضعیت صورت نگرفته و مردم همچنان در تردد با مشکلات دست به گریبان هستند.

درخواست اهالی منطقه بازسازی اساسی جاده و بررسی دقیق علت رانش زمین است

علیزاده اصلی‌ترین درخواست اهالی منطقه را از مسئولین استانی، بازسازی اساسی جاده و بررسی دقیق جهت علت رانش زمین عنوان و بیان کرد: این منطقه کوهستانی است و جاده پرشیبی دارد که متاسفانه باغات زیادی از فندق نابود شده و به گفته “محمدی” مسئول راهداری رودسر ترمیم این جاده بالغ بر ۲ میلیارد تومن هزینه می‌طلبد که تامین این مبلغ از عهده شهرستان خارج است و هنوز بیل شکسته بولدوزر در این منطقه به علت کمبود بودجه پس از گذشت ۲ ماه همچنان تعمیر نشده است.

 

وی به حضور ۳۰۰ خانوار در این منطقه و درگیر بودن آنها با مشکلات تخریب جاده و امکان‌پذیر نبودن دسترسی راحت به امکانات زندگی اشاره و تصریح کرد: طی این ۸ ماه، پیگیری دهیاران و اعضای شورا جهت برطرف کردن وضعیت موجود، نتیجه‌ای برای اهالی نداشته و همچنان راه ارتباطی مسدود است و با نامه‌نگاری‌ها و مذاکرات متعدد متاسفانه تاکنون هیچ مسئول شهرستانی یا استانی اقدام به حل موضوع نکرده است.

وی با اشاره به اینکه گازرسانی در این منطقه کوهستانی انجام نشده و مردم در فصل سرما با توجه به بارش برف و باران و رانش زمین با مشکلات عدیده‌ای مانند؛ صعب‌العبور بودن جاده، دسترسی دشوار به نفت و کپسول گاز و عدم تامین مایحتاج مغازه‌داران مواجه هستند، بیان کرد: امیدواریم در فصول سرد سال جاری اهالی منطقه مجددا با مشکلات سال گذشته مواجه نشوند.

  

علیزاده تاکید کرد: از کلیه مسئولان اجرایی شهرستان و استان همچون سپاه، بسیج و… که هرگونه توانمندی جهت برطرف کردن وضعیت موجود دارند، خواستاریم که مشکلات را بررسی کنند و اهالی ۷ روستای این منطقه را از این وضعیت نجات دهند.

آخرین مطالب