رئیس کل دادگستری استان همدان:

در برخورد با مفاسد اقتصادی و اداری اغماض نداریم

رئیس کل دادگستری استان همدان یکی از برنامه های اصلی سند تحول دستگاه قضا را مبارزه با مفساد اقتصادی و اداری دانست و و گفت: ریل گذاری مبارزه با فساد از سوی آیت الله ریسی انجام شده و با رفتن او به دستگاه مجریه این رویکرد تغییر نمی کند و مردم بدانند که ما در برخورد با مفساد اقتصادی و اداری اغماض نداریم.

به گزارش عصرهمدان؛ محمدرضا عدالتخواه ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، به فعالیت های چشم گیر دستگاه قضایی همدان حتی در روزهای کرونایی اشاره کرد و گفت: در ۲۱ ماه گذشته برنامه های مبتکرانه و ابداعی گسترده ای در سطح استان طراحی و عملیاتی شده که مورد استقبال ریاست قوه قرار گرفت و حتی دستور تعمیم برخی از این برنامه ها در کشور داده شده است.

وی اظهار کرد: تمامی طرح های ارائه شده از جمله تشکیل ستاد تألیف قلوب و کمیته های معین آن، افزایش تعداد شعب و بهره گیری از معاونان در شعب دادگاه ها، راه اندازی سامانه ارزشیابی آراء بدوی (ساآب) و برنامه کمی شعبه محور، کیفی قاضی محور و نیز برنامه مدیریتی حوزه محور به منظور تسریع در رسیدگی به پرونده های قضایی اجرایی شده است.

رئیس کل دادگستری استان همدان افزود: این طرح ها همه به نوعی بر مبنای تحقق سند تحول دستگاه قضایی ارائه شده و اینک بیش از ۹۳ درصد از ابلاغیه ها به صورت الکترونیکی انجام می شود.

عدالتخواه عنوان کرد: در حال حاضر در روند رسیدگی به تعدادی از پرونده های قضایی اگر یک طرف پرونده زندانی باشد، دادرسی به صورت الکترونیکی انجام می شود و حتی این امکان فراهم شده تا شاهدی اگر خارج از کشور بود هم به صورت الکترونیکی اظهارات خود را ثبت کند.

وی گفت: همچنین شرایطی فراهم شده تا برخی از ملاقات های زندانیان با خانواده هایشان که در استان های دیگر هستند به صورت الکترونیکی و در بستر فضای مجازی شکل گیرد.

رئیس کل دادگستری استان همدان؛ رفتن به سمت انتخاب جوانان صالح، انقلابی و فاضل در مسئولیت های دستگاه قضایی استان را از دیگر محورهای مهمی دانست که در دستور کار قرار گرفته و تصریح کرد: با این رویکرد شاهد آن بودیم که با تغییر و تحولات انجام شده میانگین سنی دادستان های سراسر استان پنج سال و رؤسای حوزه های قضایی چهار سال جوانتر شده اند.

عدالتخواه عنوان کرد: اجرای این طرح های متبکرانه سبب شده تا رتبه های نخست متعددی در شاخصه های اتقان آراء، آزادی مشروط و تعداد عفو خوردگان در سطح کشور توسط دستگاه قضایی همدان کسب شود.

وی ادامه داد: با فعالیت کمیته های مصلحین و معتذرین، ۲۵ فقره پرونده قتل عمد و یک هزار و ۵۰۰ پرونده قضایی تنها در دادگاه ها ختم به مصالحه شده است که در مجموع شاکیان از بیش از ۱۶ میلیارد تومان خود گذشتند.

عدالتخواه افزود: در ۱۰ سال گذشته تنها ۵۸۸ زندانی مشمول عفو شدند، با این وجود با پیگیری های مستمر شاهد عفو یک هزار و ۵۲۶ زندانی در ۲۱ ماه گذشته در استان بودیم.

وی همچنین گفت: در سطح کشور همان گونه که ریاست قوه قضائیه، عنوان کرده بیش از دو هزار کارخانه تعطیل شده با پیگیری های دستگاه قضایی مشکلات پیش رویشان برطرف و مجدد راه اندازی شده و سهم استان همدان از این تعداد ۵۷ کارخانه است.

رئیس کل دادگستری استان همدان یکی از برنامه های اصلی سند تحول دستگاه قضا را مبارزه با مفساد اقتصادی و اداری دانست و افزود: ریل گذاری مبارزه با فساد از سوی آیت الله ریسی انجام شده و با رفتن او به دستگاه مجریه این رویکرد تغییر نمی کند.
عدالتخواه ادامه داد: در حال حاضر کارگروه شناسایی و پیشگیری از عوامل فسادزا در ادارات، تشکیل شده و در این زمینه مطابق با قوانین در برخورد با مفساد اقتصادی و اداری اغماض نداریم.

وی از مردم خواست تا اگر شاهد رویه فسادزایی در هر دستگاهی بودند با شماره ۱۵۸۰ مرکز حفاطت اطلاعات قوه قضائیه تماس گرفته تا مشکل پیگیری شود.

انتهای پیام/ط

آخرین مطالب